FUVIGLM09

Dni Sztuki - Kozacy Rosji w Krośnie

PDFDrukujEmail

17 października zakończyły się tegoroczne DNI  SZTUKI  DĘBICA - KROSNO 2010. Festiwal od dwunastu lat cieszący się wielkim powodzeniem, w tym roku poszerzony został o widownię z Krosna oraz regionu Podkarpacia. Jak już powszechnie wiadomo inauguracja DNI SZTUKI DĘBICA - KROSNO 2010 miała miejsce w gościnnym Dworze Kombornia u państwa Marzanny i Ryszarda Sktonicznych.

- Był to dla nas czas wyjątkowy, to szczególna noc, podczas której licytowaliśmy pióro do pisania, pamiątkę po śp. Lechu Kaczyńskim - Prezydencie. Raut Dyplomatyczny zgromadził ludzi dobrej woli, ludzi postrzegających obok drugiego człowieka. Ludzi, którzy potrafią podzielić się z potrzebującymi. - mówi Kamila Bogacka, Prezes Stowarzyszenia „Czyń Dobro Mimo Wszystko”. 

W niedzielę, 17 października zakończyliśmy w Krośnie Festiwal Artystyczny - widowiskiem klasy światowej. "KOZACY  ROSJI " w darze dla powstającego w naszym mieście Hospicjum. Balet Kozacki, od lat już zachwyca najbardziej wymagającego widza scen światowych. Zespół powstał w 1990 r. w sercu Rosji, ziemi lipieckiej u źródła Donu - regionu będącego ojczyzną Kozaków. Przywieźli do Krosna piękną opowieści o miłości, sławie, walce, dumie. O swojej odwadze i niezależności. Mieliśmy możliwość odczytać w tym spektaklu ich prawdziwą Kozacką Duszę.

To wielkiej rangi muzyczno-taneczno-wokalne przedsięwzięcie. To nie tylko artystyczna konfrontacja. To zapierające dech w piersiach dwugodzinne show. Wspaniała choreografia piękne stroje, kalejdoskop melodii, ruchów i gestów. Przepiękne, niezapomniane, spotkanie z krośnieńską publicznością. Wieczór ten był kolejną okazją, aby podziękować za niezawodną i niezastąpioną obecność oraz wspieranie kolejnej inicjatywy  Stowarzyszenia "CZYŃ  DOBRO, MIMO WSZYSTKO."

Dziękując Kamila Bogacka powiedziała: - Warto mieć marzenia, warto się nimi dzielić z innymi.  Bo kiedy zbliża się kolejny Wielki Finał, głos drży wielokrotnie.

Dziękowała za przyjęcie Patronatu Honorowego:
- Marszałkowi Województwa Podkarpackiego - Zbigniewowi Cholewińskiemu
- Staroście Powiatu Dębickiego - Władysławowi Bielawie
- Staroście Powiatu Krośnieńskiego - Janowi Juszczakowi
- Prezydentowi Miasta Krosna - Piotrowi Przytockiemu
- Burmistrzowi Miasta Dębicy - Mariuszowi Szewczykowi
- Wójtowi Gminy Dębica - Stanisławowi Rokosz

Mecenasom  Kultury:
- Stefanowi Bieszczadowi - SURET Dębica
- Andrzejowi Grasela - Prezes Zarządu ZRG w Krośnie

Wszystkim darczyńcom, którzy w przeróżny sposób pomogli przy organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia.

Swoje słowa uznania i podziękowań skierowała przede wszystkim do Jana Michalaka, dyrektora artystycznego Festiwalu, który z pełnym oddaniem i zaangażowaniem wspiera inicjatywy Stowarzyszenia. Podkreślała, jego wielki udział w tworzeniu krośnieńskiego Hospicjum życząc cudownych chwil w życiu. Wyraziła nadzieję, że wieczór ten zapadnie w naszej pamięci w skali wydarzenia roku.

mg/km
Foto: Łukasz Jaracz